İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Hayallerinizi, isteklerinizi hayata geçirmek için belli bir desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Peki, bu destek için bankaya kredi başvurusu yapmayı mı düşünüyorsunuz? Nakit para ihtiyacınızı çözüme kavuşturmak için kredi başvurusu yapmadan önce kredi çekmek için gerekli olan şartları bilmeniz işlemleriniz sırasında size kolaylık sağlar. “Kredi başvurum onaylanacak mı acaba?” diye strese girmeden, işinize yarayacak koşullara birkaç bilgiye göz atmaya ne dersiniz?​​​

En Temel Şartlar

Başvurmak istediğiniz kredi türü ne olursa olsun, hepsi için geçerli olan kredi çekme şartları bulunuyor. Kredi başvurusunda bulunabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve belgelenebilir bir gelire sahip olmanız yeterli​.​​

Ufak Bir Gelir Hesabı Yapın

​İlk duyduğunuzda, biraz can sıkıcı gelebilir ama kredi çekmek istediğiniz kredi tutarı ile geliriniz arasında bir denge olmalıdır. Şöyle ki, yaşamınızı sürdürmek için aylık yaptığınız belli bir harcama tutarı vardır. Gelirinizden bu harcamalar düşüldüğünde geriye kalan tutara göre aylık kredi taksit ödemelerinizi belirlemelisiniz. Böylelikle siz de yanlış kararlar verip ödeyemeyeceğiniz bir yükün altına girmemiş olursunuz.
İhtiyaç duyduğunuz kredi tutarını 60 aya varan vadelerde dilerseniz aylık eşit taksitlerle dilerseniz size özel olarak gelirinizle uyumlu bir şekilde sunulacak esnek taksitli ödeme planıyla kullanmayı tercih edebilir, geri ödemenizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz.​​

En Önemlisi Kredi Notunuz

​Hayat tecrübelerimizden de bildiğimiz gibi güven, zor kazanılan ama çabuk kaybedilen bir şey. Bir arkadaşınıza borç para verdiğinizi düşünelim. Arkadaşınız borcunu ödemezse ya da geciktirirse güveniniz sarsılır ve bir daha ona borç vermek istemezsiniz değil mi? Bankalarla olan ilişkinizde de ödemelerinizi zamanında yapmanız aranızdaki güvenin kurulmasını sağlar. Bu durum kredi notunuzu da olumlu yönde etkiler ve ileride kredi çekmenizi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını kolaylaştırır. O halde yakın zamanda kredi çekmek başvurusunda bulunmak gibi bir niyetiniz varsa ve kredi notunuzu bilmiyorsanız İşCep Uygulaması ya da İş Bankası İnternet Şubesi​’nden, Kredi Risk Raporu’nuzu alarak kolayca öğrenebilirsiniz.
Kredi notunuz yüksekse zaten içiniz rahat olabilir. Düşük geldiyse de endişelenmeyin çünkü kredi notunuzu yükseltmenin belli püf noktaları var. Bu püf noktaları keşfe  m nm nb b   b<tmek için “Kredi Notu Nedir? Neden Yükseltilmelidir?” yazısına yazımıza göz atmanızı öneririz.

Kredi Türüne Göre Gereken Şartlar

​Dönem dönem ihtiyaçlar ve istekler değişir. Üniversiteyi yeni bitirdiğinizde, ilk hedefiniz ayaklarınızı yerden kesecek bir arabanız olmasıyken evlendiğinizde ise kendinize ait bir evinizin olması sizi mutlu hissettirebilir. Bu sebeple sahip olmak istediklerinize bağlı olarak;değişen ihtiyaçlarınız için taşıt, konut gibi farklı kredi seçenekleri türleri bulunuyor. Bu kredi türleri için bilmeniz gerekengerekli olan şartlar ise:
Konut Kredisi: Kredi  çekmek için gereken temel şartlar konut kredisi için de geçerli. Bununla birlikte, konut kredisine başvurmadan önce hazırlamanız gereken belgeler çalışma durumunuza (özel sektör, emekliler, iş yeri sahipleri ve kamu çalışanları) göre değişiklik gösteriyor. Buna ek olarak da kredi taksitlerini daha rahat ödemeniz için belli miktarda peşinatına sahip olmanız gerekli.
Taşıt Kredisi: Diğer krediler için geçerli olan şartların dışında taşıt kredisini; satın almak istediğiniz sıfır ya da ikinci el aracın değerinin belli bir kısmı için çekebilirsiniz.
 Kredi çekmek için gerekli şartları okuyup  bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız İş Bankası’nın esnek taksitli ödeme seçeneklerine sahip İhtiyaç Kredisi kampanyalarımızı değerlendirebilir, istediklerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz. ​

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.​​”

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*