Sponsorlu Bağlantılar

Amerika Birleşik Devletleri Saldırısı 11 Eylül

4 yıl önce
976 kez görüntülendi

Amerika Birleşik Devletleri Saldırısı 11 Eylül

Amerika Birleşik Devletlerine Yapılan saldırı Sonrası Dünya Ekonomisine Genel Bakış

Herkesin kara sabah olarak adlandırdığı gün. Hayeler ülkesi Amerika Birleşik Devletlerine olan saldırıyı duyunca kimse inanamadı. Nasıl olabilirdi ki dünyanın süper gücüne kim nasıl saldırırdı. 11 Eylül Sabahı gözümüzü açtığımız da duyduğumuz bu haber herkes gibi bizi de üzmüştü. Amerikan filmlerinde gösterilen o dev Amerika . Nasıl saldırıya uğramıştı. El Kaide ‘ye bağlı kişiler tarafından kaçırılan 175 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiren uçağın Dünya Ticaret merkezindeki ikinci kuleye çarpışı,77 Sefer sayılı uçağın Pentagon ‘a çarptığı an ve görüntüler, kalıntılar binlerce ölen insan. Saldırı sırasında 19 hava korsanı, 2996 kişi hayatını kaybetti. 10 milyar dolar üstündeydi. Saldırının komuta merkezi FBI tarafından bulundu. Usame bin Ladin yapılan operasyon sonrasında 2011 yılında öldürüldü.

Sponsorlu Bağlantılar

Binlerce insan öldü. Binlerce insan işsiz kaldı. Tabii sadece Amerikan ekonomisi bu durumdan etkilenmedi. Çünkü saldırı Dünya Ticaret Merkezine yapılmıştı. Amerika Birleşik Devletlerine bağlı tüm şirketler büyük zarar ederek battı. Yansımaları az gelişmiş ülkede bulunan tüm Amerika Birleşik Şirketleri kuruluşları uzun zaman sonra kapandı. Cıtı Bank bunun en güzel örneklerindendir. Çünkü Amerika Birleşik Devletlerinin en iyi ikinci bankasıydı. Banka nezdinde olan bir çok çalışan işten çıkarıldı. En sonunda da kapandı. Binlerce çalışan başka iş arayışına girdi. Bir çok insan işsiz kaldı. Amerika’ya yapılmış bu saldırının bedelini ne yazık ki tüm dünya devletleri fazlası ile bedelini ödedi. Bir çok finansal kuruluş , banka , şirket, sigorta şirketleri battı. Amerika Birleşik Devletleri o günden bugüne hala Müslüman ülkelere savaş açmakta. Binlerce insanı evsiz, annesiz, babasız , işsiz güçsüz kaldı. Türkiye Suriye , Afganistan’a yapılan saldırlar sonucunda binlerce göç aldı. Ekonomik istikrasızlık olan Türkiye ekonomisi doğal olarak olumsuz etkilendi.  Gelen göçler kültür farklılıkları Türkiye deki bir çok insan yabancı vatandaşlarla kültür çatışmasına girdi. Suriyeli Müslümanlar kendi yemeklerini yapan firmalar kurdu. Savaş hiç bir zaman iyi değildir. O yüzden uzlaşma yoluna gitmek her zaman daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kefilsiz , Teminatsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Hızlı kredi veren bankalar, Kefilsiz Teminatsız kredi ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Başvuru Yap


Yukarı Çık